Editorial board

  • Mohand Boughanem (IRIT, Toulouse) - Editor-in-Chief
  • Salem Benferhat (CRIL, Lens)
  • Guy Melançon (LaBRI, Bordeaux)

Advisory board

  • Nathalie Aussenac (IRIT, Toulouse, France)
  • Michel Beaudoin-Lafon (LRI, Orsay, France)
  • Claire Belisle (LIRE, Lyon, France)
  • Frederic Benhamou (IRIN, Nantes, France)
  • Catherine Berrut (LIG, Grenoble, France)
  • Isabelle Bloch (LTCI, Paris, France)
  • Katy Borner (Indiana University, Bloomington, Indiana, USA)
  • Patrik Bosc (IRISA, Rennes, France)
  • Nozha Boujemaa (INRIA, Paris, France)
  • Mokrane Bouzeghoub (PRISM, Versailles, France)
  • Gerd Brewka (Leipzig university, Germany)
  • Corine Cauvet (LSIS, Marseille, France)
  • Jean Charlet (STIM, Paris, France)
  • Laurence Cholvy (ONERA-CERT, Toulouse, France)
  • Marie-Odile Cordier (IRISA, Rennes, France)
  • Bruno Defude (INT, Evry, France)
  • Thierry Denoeux (Heudiasyc, Compiègne, France)
  • Anne Doucet (LIP6, Paris, France)
  • Gilles Falquet (CUI, Carouge, Switzerland)
  • Catherine Garbay (CLIPS-IMAG, Grenoble, France)
  • Jean-Luc Gauvin (LIMSI, Paris, France)
  • Hector Geffner (ICREA, Barcelona, Spain)
  • Lluis Godo (IIIA, Bellaterra, Spain)
  • Michel Grabisch (LIP6, Paris, France)
  • Gregory Grefenstette (CEA, Fontenay-aux-Roses, France)
  • Patrick Gros (INRIA, Rennes, France)
  • Mountaz Hascoéeuml;t (LIRMM, Montpellier, France)
  • Anthony Hunter (University College Longon, London, UK)
  • Christian Jacquemin (LIMSI, Paris, France)
  • Sébastien Konieczny (CRIL, Lens, France)
  • Alain Mille (LIRIS, Lyon, France)
  • Amedeo Napoli (LORIA, Nancy, France)
  • Laurence Nigay (CLIPS-IMAG, Grenoble, France)
  • Monique Noirhomme-Fraiture (FUNDP, Namur, Belgium)
  • Andreas Nürnberger (Otto-von-Guericke-University Magdeburg, Germany)
  • Odile Papini (LSIS, Toulon, France)
  • Simon Parsons (New York university, USA)
  • Gabriella Pasi (ITC, Milano, Italia)
  • Catherine Pelachaud (LINC, Paris, France)
  • Henri Prade (IRIT, Toulouse, France)
  • Helen Purchase (Glasgow University, Glasgow, UK)
  • Cécile Roisin (INRIA Rhône-Alpes, France)
  • Jean-Marc Robert (Polytechnique Montreal, Canada)
  • Marie-Christine Rousset (LIG, Grenoble, France)
  • Jacques Savoy (Neuchâtel University, Switzerland)
  • Torsten Schaub (Potsdam University, Germany)
  • Stefano Spaccapietra (LBD, Lausanne, Switzerland)
  • Alexandru Telea (Eindhoven University, Netherlands)
  • Maguelonne Teisseire (LIRMM, Montpellier, France)
  • Finn Verner Jensen (Aalborg University, Denmark)
  • Michael Wooldridge (Liverpool University, UK)
  • Pierre Zweigenbaum (LIMSI, Paris, France)